Moterų archetipai

Visais laikais moterys gyveno savo unikaliu ciklu, kuris glaudžiai susijęs su mėnuliu ir jo energija. Senosiose kultūrose moters kraujavimas buvo laikomas sakraliu, nes būtent šiuo periodu apsivalo ir atsinaujina visas organizmas. Vidutiniškai nuo dvyliktųjų gyvenimo metų iki maždaug keturiasdešimt septynerių moters ciklas yra neatskiriama jos gyvenimo dalis. Taigi kuo geriau kiekviena pažįsta savo ciklą, kuo sąmoningiau jį išgyvena, priimdama tuo metu vyraujančias energijas, tuo lengviau ir natūraliau jis pasireiškia. Kai trukdome energijoms laisvai tekėti arba bandome jas kontroliuoti ir blokuoti, galime sukelti psichologinį ir fizinį skausmą, nes tada moteris eina prieš savo prigimtį, o tai reiškia tik viena – pyktį, agresiją, nepasitenkinimą. Kad sąmoningai suvoktume savo ciklą, svarbu peržvelgti visą gyvenimą iki šiandienos, atkreipiant dėmesį, koks požiūris į save kaip moterį, į menstruacijas, į moteriškumą iki šiol dominavo. Ko Tau kaip moteriai trūko ar trūksta? Ką jauti, kai būna tos dienos? Pasistenk kiekvieną mėnesį sekti negalavimus ir pastebėjimus – skausmus, potraukį maisto produktams, energijos pokyčius, intuicijos apraiškas, norą bendrauti, savo seksualumo ir kūno pokyčius.

Raminanti ir vėsinanti mėnulio energija suteikia moterims grožio ir žavesio – per visą ciklą pasireiškiančios energijos buvo skirstomos į keturis archetipus, atitinkamai susijusius su keturiomis mėnulio fazėmis – priešpilnio (arba mergelės), pilnaties (arba motinos), delčios (arba kerėtojos) ir jaunaties (arba raganos). Tai nereiškia, kad visi šie archetipai kiekvienos moters cikle pasireikš vienodai, atvirkščiai – kiekviena tai išgyvens skirtingai ir savitai.

Galiausiai šis ypatingas etapas užbaigiamas perėjimu ir energijos transformavimu, visuomenėje vadinamu menopauze. Gerai pažindama savo ciklą, artėjančius pokyčius pastebėsi aiškiau ir greičiau, vos energija pakryps viena kryptimi – vidun. Ciklui pasibaigus, moteris gyvenimą patiria nebe cikliškai, o jausdama harmoniją tarp vidinio ir išorinio pasaulių. Tokia moteris visuomenėje tampa itin svarbia patarėja, dalydamasi savo žiniomis ir patirtimi su jaunesniąja karta.

Trumpai apie kiekvieną archetipą
MERGELĖ

laikas nuo kraujavimo iki ovuliacijos. Tai atgimimo metas, vyrauja nauja energija ir entuziazmas. Šiam etapui būdingas jaunatviškas ir įkvepiantis gyvybingumas – kylama į šviesą, pasireiškia išoriniai prigimties aspektai. Šiuo laikotarpiu ryškiausiai pasireiškia protinis ir fizinis aktyvumas. Kūrybiškumas išsiskleidžia staigiai, užplūsta įkvėpimas, pagerėja koncentracija, didesnis dėmesys skiriamas detalėms, o visa tai padeda pasiekti savo tikslą. Būtent dabar puikus metas imtis naujų projektų, ieškoti naujų galimybių ir pomėgių, taip pat lieknėti ar imti sveikiau maitintis ir sportuoti, mat motyvacija būna stipriausia ir jėgų daugiausia. Be to, ši fazė palanki norint paanalizuoti ir susiplanuoti savo gyvenimą, išsiaiškinti prioritetus. Šiuo laikotarpiu pastebėsi, kad labiau norisi bendrauti, megzti socialinius ryšius, dalytis.

MOTINA

ovuliacijos laikas. Ši energija sukaupusi motinystės galias – gebėjimą puoselėti, globoti, saugoti ir suteikti stiprybės. Motinos fazės metu siekiama harmonijos ir pusiausvyros tarp išorinės energijos ir vidinės besąlygiškos, nesavanaudiškos meilės. Tai pats geriausias metas dalytis su kitais savo šiluma, dėmesiu, pajusti pilnatvę, kylančią iš gilios vidinės harmonijos ir meilės. Motinos fazės metu dar labiau sustiprėja pasitikėjimas savimi, noras padėti – padrąsinti, įkvėpti ir palaikyti kitus. Gili meilė partneriui sužadina lytinį potraukį ir norą suteikti jam malonumą. Seksualumas persipina su kūrybiškumu, todėl labai palanku rašyti, piešti, šokti, gaminti. Taip pat gali būti jaučiamas troškimas daugiau laiko praleisti gamtoje, stebėti mėnulį, žvaigždes arba keisti savo aplinką – perdažyti sienas, pertvarkyti namus, sodą. Motinos fazė - tinkamas metas projektams vykdyti ir santykiams stiprinti.

RAGANA

menstruacijų laikas. Dabar visas dėmesys krypsta į save, savo poreikių ir norų suvokimą. Tai ramybės ir gilinimosi į save metas, esminio posūkio taškas, kai baigiasi vienas ciklas ir prasideda naujas. Šis laikotarpis žavus tuo, kad nesinori pernelyg aktyviai bendrauti, kartais galbūt apskritai kalbėtis, trokštama tiesiog ramiai pabūti, panirti į save. Padidėjęs jautrumas, empatija tik dar labiau sustiprina ramybės ir tylos poreikį. Kraujavimo metu natūraliai atsiranda noras sustoti, sulėtinti tempą, skirti daugiau laiko poilsiui, todėl svarbius darbus, kuriems reikia daugiau jėgų ir energijos, tinkamiausia atidėti mergelės fazei. Kūno poreikis susilieti su gamta gali pasireikšti noru valgyti paprastesnį ir natūralesnį maistą. Tai pats tinkamiausias laikas dvasinėms patirtims, nuotykiams, naujoms idėjoms. Dažniausiai raganos fazė sutampa su mėnulio pilnatimi (baltojo mėnulio ciklu) arba jaunatimi (raudonojo mėnulio ciklu). Pastarojo ciklo energijos nukreipiamos ne į apvaisinimą, o į vidinį vystymąsi. Pagal raudonojo mėnulio ciklą gyvenanti moteris linkusi realizuoti save, motyvuoti kitus, joje susikaupia daugiau seksualinės energijos. Baltojo mėnulio ciklas siejamas su vaisingumu ir motinyste, jo metu sustiprėja noras atsitraukti, sutelkti žvilgsnį į save, pailsėti.

KERĖTOJA –

fazė prasideda po ovuliacijos ir trunka iki menstruacijų pradžios. Kai moters organizme kiaušinėlis neapvaisinamas, pabunda ypatinga kūrybinė energija, kuri moters gyvenime gali materializuotis. Ankstyvo nėštumo periodu ši energija nukreipiama naujai gyvybei kurti. Šis metas kai kurioms moterims emociškai gali būti pats dramatiškiausias – jos tampa vis nekantresnės, neramesnės, o tai gali peraugti į pyktį, savikritiką, destruktyvią savianalizę. Pastebima, kad šioje fazėje sunkiau priimti sprendimus, spręsti problemas, mažėja produktyvumas, išsenka fizinės jėgos, sumenksta ištvermė, padidėja miego poreikis. Kartu su kerėtojos faze ateina gilesnis moteriško prado suvokimas, pagerėja intuicija ir psichiniai gebėjimai. Sąveikaudamos energijos pažadina seksualumą, lytinį potraukį – šiuo laikotarpiu moteris gali pasijusti kerinti ir erotiška, pamatyti savo žavesio jėgą ir įtaką vyrams bei aplinkai. Svarbu pabrėžti, kad kerėtojos energija labai dinamiška, gali pasireikšti ir destruktyviai, atnešdama neigiamų pasekmių, todėl reikia gerai ją pažinti ir nukreipti tinkama linkme. Artėjant raganos fazei, tolerancija aplinkai ir aplinkiniams būna menkesnė, keičiasi kūno pojūčiai.

Šios keturios energijos be griežtų ir tikslių rėmų kas mėnesį keičia viena kitą. Galbūt pastebėsi, kad Tavasis ciklas sudėtingesnis, o galbūt kuri nors energija pasireiškia stipriau, trunka ilgiau. Laisvai tekėdamos energijos pamažu leidžia pajusti pokytį, o tai reikš perėjimą iš vienos fazės į kitą.

Kiekvienos moters ciklas unikalus, taigi iš čia pateiktų aprašymų atsirink tai, kas priimtiniausia Tau, ir pabandyk suprasti šių energijų bei savo pačios ciklo sąveiką. Išnaudok visas ciklo galimybes ir galias, pajusk energijas stebėdama savo kūną, mintis, emocijas, kaip jos veikia sveikatą, kūrybiškumą, seksualumą. Galbūt savajame cikle imsi pastebėti daugiau energijų, tad fiksuok jas, po truputį pažadindama ir pažindama visas savo moteriškojo prado puses. Drąsiai žymėkis savo pojūčius kalendoriaus užrašų skiltyje ir pajusk, kaip tampi savo gyvenimo šeimininke.